reklama

Sanácia OS Windows

Každý bloger na tomto fóre + všetci čitatelia (pretože tlačená verzia blog.sme.sk nie je v kníhkupectvách a stánkoch k dispozícii) sa pripája na tento a iné weby prostredníctvom Internetu s veľkým I. Ako človek parazitujúci v oblasti IT bezpečnosti dátových sietí sa často stretávam s množstvom fám a poloprávd o zavírení, spyware, malware, phishingu (nie, phishing nie je sexuálna úchylka), prípadne o spomalení internetového pripojenia. Nedávno sa pod jedným článkom na sme.sk viedla diskusia na tému ideálneho zabezbečenia PC. Firemné počítače vynecháme, pretože tejto úlohy sa radi zhostia správcovia sietí, ktorí sú za to platení. Bavme sa o PC “in home”.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

94% domácich počítačov pracuje s OS Windows XP, 2000 a 98 :o( nainštalovaných legálne či vo „free“ verzii. Najrozšírenejší je OS Windows XP, ktorý vstúpil už do svojej druhej päťročnice.
Každý pokročilý užívateľ vie, že tento operačný systém sa musí pravidelne upgradovať cez službu Windows Update, aby boli zaplátané nebezpečné softwérové diery cez ktoré je možné počítač napadnúť a zneužiť ho na rozosielanie nevyžiadaných e-mailov ponúkajúcich viagru, zväčšenie penisu o 15 cm, alebo výhru vo virtuálnom kasíne.

U susedov v Česku pripravovaná služba Windows Update dokonca umožňuje firme Micro$oft zistiť na ktorom PC sú Windowsy inštalované nelegálne, a otravnými hláškami úslužne na to upozorňovať každé užívateľa každé 3 minúty.

A.Windows Update je incestná služba, ktorá spôsobí že vysnívaný upgrade vám posúloží s dobrým úmyslom ním zachraňovaný operačný systém, a to aj v prípade, že obsahuje nové bezpečnostné chyby ktoré je nutné odstrániť až ďalšou záplatou.
A1: Servis Pack 1 až 2 je súhrnný celok záplat vydaných za posledné obdobie, ktorý je spravidla objemnejší ako samotný operačný systém. Sú v ňom odstránené všetky samozničujúce sa utility. Vychádza na pokračovanie ako mexická telenovela až pokým Micro$oft nereleasuje nový windowsovský operačný systém, ktorý bezpečne a zaručene odstráni všetky predchádzajúce nedostatky (uvedené tvrdí výrobca posledných 11 rokov) a je jediným rozumným update vyššieuvedeného OS.

Veľmi rozšírené je používanie antivírových programov ako Norton Antivirus, NOD, AVG, AVAST!, McAfee a ďalších, ktoré bývajú nainštalované rezidentne a kontrolujú prichádzajúci traffic v podobe surfovania, alebo prijatých e-mailov.Rezidentne (on-line na pozadí) fungujú aj spy-ware ochrany, ktoré zabraňujú malým špiónskym programom usadiť sa na pevnom disku a vykonávať tam záškodnícku činnosť.
Tretím článkom sú firewally (Kerio Personal Firewall, ZoneAlarm a pod.), ktoré sledujú kam sa čo chce uložiť, inštalovať, zmeniť systémový register, alebo bootovaciu sekvenciu.Ak máte nainštalované z každého druhu aspoň po jednom, stáva sa z vás pokročilý paranoidný user. Veľká časť systémových prostriedkov, pamäte a času je alokovaná v mene bezpečnostných opatrení a vytráca sa potreba rýchlosti a funkčnosti aplikácií s ktorými sme chceli pracovať pôvodne.
Všetko má svoje výhody aj nevýhody, ako hovorí klasik.

Zlatá cesta zabezpečenia a zálohovania, ktorá je najrýchlejšia, najpohodlnejšia ale čisto subjektívna, vyzerá po dlhodobom testovaní všetkých dostupných variantov približne takto:
Pevný disk MUSÍ!!! byť rozdelený najmenej na 2 časti, najčastejšie C: a D: partície.
C-čko bude obsahovať len a len operačný systém Windows a nainštalované programy v adresári Program Files. Dokumenty, maily, filmy, MP3 a iné dôležité dáta sú na disku D: a máme ich zálohované, napríklad napálením na DVD-čko za 15,- Sk. Dáta, ktoré sa často menia – dokumenty, e-maily, účtovníctvo zálohujeme pravidelne.
Disk C: Po inštalácii Windows vo verzii XP na čistý disk, nasleduje ošetrenie Servis packom 2 a dostupnými overenými záplatami Microsoft Update.
Nainštalujeme ďalšie potrebné programy a aplikácie – MS Office, Nero, Adobe Reader, Operu, účtovníctvo, proste všetko čo nevyhnutne potrebujeme pri každodennej práci .

Takto novonainštalovaný nezavírený a nenapadnutý sytémový disk C: zálohujeme utilitou SnapShot, ktorú môžete stiahnuť tu tlačítkom „Zálohuj image C disku do súboru“ Výsledný súbor je rozdelený na 650 MB časti napáliteľné aj na CD-čka, prípadne na 1 DVD. V prípade zavírenia systému, padania, alebo neochoty naštartovať, postačia SnapShotu 4 minúty na kompletné obnovenie celého obrazu disku okamžite použiteľnému k práci, vrátane všetkých inštalovaných aplikácií.
Systém je maximálne rýchly a čistý bez vírusov a spyware.

Roman Richtársky

Roman Richtársky

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som naturalizovaný Žilinčan, a tom čo sa deje na Pobreží Slotoviny treba písať. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu